Jak przetrwać podróż z chorobą lokomocyjną?
Jadąc w autobusie miejskim czy podróżując autokarem czujesz mdłości? Męczą Cię nudności i kręci Ci się w głowie ledwo pojazd ruszy z parkingu? Wyżej wymienione objawy są charakterystycznymi symptomami choroby lokomocyjnej.
Choroba lokomocyjna, jak wskazuje sama jej nazwa, wiąże się z dyskomfortem oraz złym samopoczuciem występującymi podczas jazdy. Przeważnie dopada ona małe dzieci, z reguły do piętnastego roku życia. Nie oznacza to jednakże, że nie może pojawić się u osób dorosłych, wręcz przeciwnie – bardzo często atakuje zwłaszcza kobiety. Niekiedy jednak powodem jej wywołania są nasze złe nawyki praktykowane podczas podróżowania.
Możemy przygotować się odpowiednio, aby uniknąć objawów choroby lokomocyjnej. Jednym z zaleceń jest zjedzenie czegoś bezpośrednio przed wyjazdem. Niech to nie będzie jednakże nic obciążającego nasz żołądek. Musimy spożyć cokolwiek, ale lekkostrawnego. Popijmy herbatą czy wodą. Dobrze jest też coś do zjedzenia wziąć ze sobą. Mogą być to zwykłe kanapki czy jakaś przekąską. W pogotowiu miejmy także butelkę wody mineralnej, najlepiej lekko gazowanej, bo gdy będą trudności z trawieniem, po gazie w napoju zlikwidowane zostaną skurcze w żołądku, a my natychmiast poczujemy ulgę. Nie zaszkodzi na pewno również termos z herbatą. Zalecana jest na podróż u osób cierpiących na charakteryzowane tu objawy wyłącznie herbata gorzka, bez soków czy nawet cytryny. Unikać musimy jednak napojów mocno gazowanych, by nie podrażniać żołądka tym bardziej, że w podróży i tak będzie nas bujało i trzęsło.
Istotne jest także to, jak siedzimy. Jeżeli się roześpimy, prędzej rozboli nas głowa czy pojawią się nudności. Większe prawdopodobieństwo, że zaczniemy wymiotować jest też wtedy, kiedy non stop wyglądamy przez okno. Patrzenie bokiem przez szybę wzmaga nudności, bo szybko jadący autobus czy pociąg i mieniące nam się w oczach przelatujące błyskawiczni obrazy potęgują uczucie mdłości. Nie jest wskazane więc patrzenie przez szybę na przedmioty mijane w bliskiej odległości. Najlepiej jest albo co chwilę zmieniać punkt patrzenia, albo patrzeć prosto, przed siebie. Nie siadajmy również tyłem. Wtedy także u osoby z chorobą lokomocyjną prędzej o nieprzyjemne symptomy.
Zaraz po tym, jak usiądziemy wygodnie na fotelu, uchylmy nieco okno. Oddychajmy głęboko i starajmy się mieć cały czas dopływ świeżego powietrza. Wielokrotnie powodem wystąpienia reakcji organizmu takiej samej jak przy chorobie lokomocyjnej jest po prostu zaduch panujący w przedziale pociągu czy ciasnym busie. Na rynku dostępne są również przeróżne rodzaje medykamentów, w które warto inwestować, bo z reguły nie są niebezpieczne dla naszego organizmu. W większości te lekarstwa bazują na substancjach naturalnych a nie chemicznych, głównie na ziołach, więc można bez obaw wypijać herbatki czy napary przed wyjściem z domu bądź wziąć sobie na drogę pastylki lub miętówki do ssania, aby nie zaschło nam w ustach. Patrzmy tylko dokładnie na to, co jest zawarte na ulotce informacyjnej, aby nie przesadzić z ilością zażywanego lekarstwa.